דלתות מעוצבות – מדריך רכישה מקוצר

דלתות מעוצבות

נגמרו הימים בהם נאלצנו להתפשר על דלתות סטנדרטיות. כיום ניתן למצוא דלתות מעוצבות מיוחדות במינן שגם עומדות בכל קריטריון פונקציונאלי נדרש (בידוד אקוסטי, למשל). אם אתם מחפשים דלתות פנים במבצע מעוצבת לבית או למשרד, הגעתם למקום הנכון. מייד תקבלו סקירה של דלתות הפנים האיכותיות ביותר, כך שתדעו בדיוק במה לבחור.

 

דלתות מעוצבות – סוג הציפוי קובע את העיצוב

ראשית כל, הבה ניגע בציפוי הדלתות, שהוא הראשון שנראה כלפי חוץ ומהווה פקטור מרכזי בעיצוב. ישנם 4 ציפויים שנהוג ליישם על דלתות פנים איכותיות:

  • פורניר – שכבה דקה (עד 6 מ"מ) שנלקחת מעץ גושני מלא. בהתאם לסוג העץ כך תיראה הדלת בחלקה החיצוני, עם מראה של טבעות בצבע חום, לבן, שחור וכו'. הפורניר למעשה עוזר להקנות לדלת מראה של עץ מלא, והדבר נעשה באמצעות שכבה דקה בעלויות נמוכות.
  • למינציה/למינטו – בעבר היו מדביקים פורמייקה על גבי הדלתות, מה שהיה גורם להן להתקלף בעונת הקיץ. כיום השימוש בהדבקה רגילה של פורמייקה מפנה את מקומו לטובת שיטת הלמינציה, בה משתמשים בפורמייקה הרבה יותר דקה, שעוטפת את הדלת כיחידה אחת. באופן זה הציפוי נשאר יציב לאורך זמן והעיצובים כיד היוצר, החל ממראה של עץ כפרי אלגנטי ועד צבעים משולבים ואבסטרקטיים.
  • צביעה בתנור – דלתות שנצבעות בתנור ע"י צבעי אפוקסי (שלייפלק) תמיד נראות אלגנטיות. הצביעה מקנה לדלתות לא רק מראה אסתטי ומזמין אלא גם מגינה עליהן מפני נזקי הכתמה. שיטה זו אומנם לא יוצרת מראה של עץ מלא, אבל מאפשרת יצירת דלתות מעוצבות שמגיעות במגוון צבעים רחב.

ובנוסף יש את דלתות העץ המלא שעשויות מחתיכה אחת מגולפת של סוג העץ המלא שנבחר. סוג העץ קובע את הצבעים והגוונים של הדלתות שכן לא מקובל (וגם אין טעם) לחפות דלת מעץ מלא.

 

חריטות ועיצובים

בבואכם לבחור דלתות פנים מעוצבות תגלו כי הן מגיעות במגוון רחב של סגנונות. ישנם כאלו שאוהבים את המראה של לוח דלת אחיד ורצוף ללא עיבוד נוסף. אחרים מעוניינים להוסיף חריטות ישרות או מעוגלות, מה שקרוי בשפה המקצועית – חריצים. אותם החריצים יכולים להיצבע בצבע או לעבור ציפוי באמצעות זכוכית ואפילו פרופילי אלומיניום.

חלק מהדלתות מאפשרות גם יצירת חלון שמשמש בכדי לדעת מראש אם אדם נמצא בתוך החדר או לא (מקובל בחדרי שירותים, מקלחת וחדרי ילדים). היכולת לחרוט ולחרוץ על גבי דלתות פנים תלויה בסוג החומר המרכיב אותן. דלתות מעוצבות מעץ מלא ניתנות לחריטה בקלות על פי מקצועיותו של האומן. כך גם לגבי דלתות MDF. על דלתות שעשויות מחומרים סיביים כגון סנדויץ' (דיקטים) גם כן ניתן לחרוט, אך בצורה פחות עמוקה או מגוונת. בשנים האחרונות ניתן למצוא גם סוגים נוספים של דלתות שמאפשרות תכנון חריצים ותבליטים שונים – דלת הפח (סטנלי), דלתות אלומיניום או דלתות פולימר. כל הדלתות הללו צבועות בתנור ע"י צבעים אפוקסיים.

 

דלת מעוצבת – גם בחדר המקלחת

חדר הרחצה הינו חדר מיוחד בבית, בשל תנאי הרטיבות והלחות הגבוהים בו. כך שאי התאמה של דלת הפנים לחדר הרחצה לא תוכל להיות מפוצה ע"י עיצובים מרשימים כאלו ואחרים. העץ המלא לא מתאים לשימוש מתמשך בחדרים רטובים וכך גם לא הפח או ה- MDF. סוג החומר הטוב ביותר לייצור דלתות מעוצבות בחדר הרחצה (ובנוסף, בפתחי היציאה למרפסות) הוא ללא ספק ה- PVC ונגזרותיו, אך לאחרונה ניתן למצוא גם חומר נוסף בשם WPC (עץ מעורבב עם פולימר).

בשני המקרים הדבר יאפשר לכם לרכוש דלתות פנים מעוצבות ועמידות במים. הדלתות עשויות משכבה אחת של פולימר שאותו יצקו לתוך תבנית ולאחר התקררות והתגבשות נצבע בתנור. הדלתות נראות מרשימות, חלקות או מחורצות, עם או ללא תבליטים (בהתאם לתבנית) כאשר ישנה האפשרות להוסיף פתחים לחלון קבוע. מים אינם פוגעים בדלתות האלו, הן קלות משקל ולא מתבלות עם הזמן.

 

סוגים נוספים של דלתות בעיצוב מיוחד

וזה עוד לא הכל. מעוניינים בדלת מתאימה לחדר הילדים, למרפסת, חדר הארונות או הכביסה? רצוי שתיקחו בחשבון גם אפשרות נוספת – דלתות אקורדיון מעוצבות בעלות מראה מיוחד! דלתות אלו נפתחות ונסגרות על גבי מסילה, מאופיינות בהתקנה קלה ונוחה ואינן פוגעות בחלל הפנוי בחדר כלל וכלל. מראה האקורדיון נעים לעין והעיצוב נקבע על פי סוג החומר ממנו עשויה הדלת (MDF, אלומיניום ואפילו עץ).

על כל זאת ועוד, גם סוג המשקוף קובע רבות את המראה של דלתות מעוצבות, כאשר הבחירה היא בין משקוף מסוג סטופ-קנט (קיים מרווח בין הדלת למשקוף), משקוף פלקס (הדלת נכנסת לתוך מגרעת במשקוף) או דלתות קו אפס, בהן הדלתות והמשקופים נמצאים בדיוק במישור הקיר, מה שיוצר מראה מודרני-מינימליסטי.

 

הקראת המאמר לבעלי מוגבלויות:

לשיתוף המאמר:
קבלו הצעה ללא התחייבות
הדלתות הכי פופולריות שלנו
בחרתם נכון!